Eve huzurlu bir konfor güncellemesi yapmanın zamanı

Evlerimizin ne kadar değerli ve hayati sığınaklar olduğunu, Covid-19 sayesinde tekrar keşfettik. Dünyanın belki de birkaç yıl boyunca eve odaklı yaşayacağını da artık inkar edemiyoruz. Bu gerçek karşımızdayken, evlerimizi daha huzurlu, daha konforlu, daha yaşanabilir mekanlara dönüştürmek çok akıllıca bir hareket olmaz mı? Peki bunu nasıl yapabiliriz, nereden başlayabiliriz? İşte yaşam alanlarımıza konfor katacak küçük ama önemli ipuçları.

1. Ferah ve hava akımına izin veren yerleşim
Sağlığımız için, yaşadığımız evin sürekli havalanması, evin içinde temiz hava sirkülasyonunun sağlanması çok önemli. Bu nedenle, mobilya yerleşimini planlarken pencerelerin rahatça açılıp kapanmasına, mobilyaların hava akımını kesmeyecek şekilde yerleştirilmesine özen göstermek akıllıca olur. Yaşam alanlarımızda özellikle elektrikli cihazlardan sızan radon gazlarının zamanla oda içinde biriktiği ve bu gazların sağlık için zararlı olduğu biliniyor. Oysa düzenli havalandırılan yaşam alanlarında bu gazların birikmesi de engellendiği için, daha sağlıklı bir ortam yaratmış oluyoruz. Evlerimizi havalandıralım ve bunu sadece klima ile değil, açık pencerelerden geçen hava akımıyla da gerçekleştirelim.

2. Masalarımızı akıllıca kullanalım
Eskiden, yemek masası salonda fazla kullanılmayan, misafir geldiğinde açılan bir alanı işgal ederdi. Ancak artık evlerin yüz ölçümleri de küçülürken, alanları daha akıllıca kullanmak da gerekli hale dönüştü. Artık, evimize yerleştirdiğimiz masaları, sadece belli davetlerde, günlerde kullanmak için değil, sürekli konforlu bir yaşam sürmek için konumlandırmayı tercih etmeliyiz. Masa modelleri arasında seçim yaparken, masayı hangi amaçlarla kullanacağınızı iyi planlayarak, alternatif kullanım alanlarını da gözeterek seçmeniz doğru bir tercih olabilir. Eviniz küçükse, mutfağa ayrı, balkona ayrı bir masa almak yerine, hem şık hem de portatif, katlanabilir bir model ile masayı dilediğiniz zaman mutfağa, dilediğiniz zaman balkona taşıyabilirsiniz. Salondaki yemek masasını kapattığınız zaman küçük boyutlarıyla hem daha az yer kaplayacağı gibi belki eşinizle home-ofis çalışacağınız dönemler için ortak çalışma masası olarak kullanabilirsiniz. Evden çalışmanın da artık dünyanın önemli bir parçası olduğunu hatırlayalım.

3. Psikolojinizi destekleyecek dekorasyon
Evinizi yeniden dekore ederken, orada uzun zaman geçireceğiniz gerçeğini hiç aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu nedenle, psikolojinizi olumlu şekilde destekleyecek, ruhunuza huzur verecek renkleri, aksesuarları ve hatta sanat eserlerini tercih ederek bir tasarım ortaya çıkarmalısınız. Hoşunuza gidecek tablolar, etkileyici biblolar, küçük heykelcikler ve tüm bunları destekleyecek, huzur veren bir aydınlatma tasarımı ile evinizin dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, koltuklarınızın hem temizliğini kolaylaştırmak hem de evin hakim renklerini değiştirmek için koltuk örtüsü hatta halı örtüsü gibi stratejik öneme haiz aksesuarları da ihmal etmemelisiniz. Önemli olan, yorgun bir günün ardından evinize ulaştığınızda veya orada günlerinizi geçirmek zorunda olduğunuzda, yaşam alanlarınızın size huzur vermesi, sizi rahatlatması, mutlu etmesi olmalı.

4. Konforlu sandalyeler hayat kalitesini yükseltir
Ofislerde uzun saatler boyunca sandalyelere oturmak zorunda olan ofis çalışanları için, ergonomik ofis sandalyelerinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Hatta bel ve sırt sağlığımız için sandalyelere farklı aparatlar ve ergonomik destekler de ekleyebiliyoruz. Peki aynı özeni neden evimizdeki sandalyeler için göstermiyoruz? Sandalye her ortamda insanın sağlıklı ve konforlu oturmasına hizmet etmelidir. Mutfak masasında veya salondaki yemek masasında kullandığınız sandalyeler için de bu kural geçerli. Bazen dostlarımıza, ailenizle saatlerinizi geçirdiğiniz evdeki masalarınızın sandalyeleri yeterince konforlu değilse, herkesin bir arada olduğu o güzel saatlerin tadı eninde sonunda kaçacaktır.

Paylaş

Evler

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.