Tüm dertlerden uzakta, dostlarla…

İnanın, kalabalık bir bahçe davetinde dostlarla yapılan sohbetin sıcaklığı, havanın serinliğini unutturur. Evim küçük, bahçem büyük diyerek kalabalık sofraları sıcak havalara erteliyorsanız, bu rutinden bugün vazgeçin çünkü artık soğuk günleri ısıtmanın birden farklı yöntemi var.tum-dertlerden-uzakta-dostlarla2 Küresel ısınmaya ve karbon emisyonuna etkisi ne derecede bilemeyiz ama biz, minimal ve çizgisel tasarımıyla Boo ateş kafesine bayıldık. 2008 yılında kurulan Danimarkalı çağdaş tasarım markası Skargaarden, 1950 ve 60’ların minimalist İskandinav tasarım anlayışını ürünlerine yansıtmayı başarıyor. Boo ateş kafesi çelikten imal edilmiş olsa da Skargaarden, özellikle tik ve ahşap dış mekan mobilyaları üzerine profesyonelleşmiş. Yaşamın dingin tarafında olmayı seven markanın tasarımları sizlerde de bir rahatlama hissi yaratacak.

tum-dertlerden-uzakta-dostlarla3

Neo-romantik günler
Modern tasarımların romantizme ihtiyaç duyduğu noktada, gösterişli süsler yerini lüks detaylara bırakır. Nostaljik püsküller ve güderi dokular, Swarovski kristallerinin buzdan parıltısı ile buluşur. Yumuşak pastel veya sedef tonları ise birlikte kullanıldığı bronz efektlerin etkisiyle neo-romantik bir ifade kazanır. Cabinet’nin ‘Neo Romantic’ giyim odası, çağdaş romantizm anlayışını imitasyon güderiyle kaplı kapılarından Swarovski kristalinden çekmece kulplarına tüm detaylarda bir araya getiriyor.

tum-dertlerden-uzakta-dostlarla4ENERJİNİN KONTROLÜ SİZDE
Avrupa standartlarına uygun olarak Türkiye’de tasarlanan ve üretilen Viko Pro Dimmer serisi, konfor, enerji tasarrufu ve güvenliği bir arada sunuyor. Viko Pro Dimmer serisi ile tüm mekanlarda ışığın seviyesini dilediğiniz gibi ayarlamak size kalıyor. 4 farklı modeli bulunan seri, push on-off özelliği sayesinde tek tuşla açmakapama kolaylığı ve kendinden Vavien özelliği ile dikkat çekiyor. Yük tanıma özelliğiyle de tüm dim edilebilir lamba türleriyle uyum sağlıyor.

Kaçırmayın!
%50’ye varan oranlarda kaçırılmayacak fırsatlar sunan Crate and Barrel’ın büyük sezon indirimi, nevresim takımlarından parti setlerine, cam vazolardan tencerelere, renkli mumlardan yastıklara geniş bir ürün grubunu kapsıyor. Ayrıcalıklı ve kullanışlı ürünleriyle Crate and Barrel, evlerinde fark yaratmak isteyenleri Zorlu Center, Akasya Acıbadem, İstinyePark mağazalarına bekliyor.

tum-dertlerden-uzakta-dostlarla6RUH İKİZLERİ
Yıllarca birlikte olan insanlar, gün gelir birbirine benzer ve birbirilerini tamamlayan uyumlu bir yaşam sürerler. Bu hediye önerileri onlar için…

Çapraz iş
Bahçenizin en sevdiğiniz köşesinde rahatlamak, favori bardağınızdan balkonunuzda bir sıcak çay içmek… Dış mekanlar insana keyif verir fikrinden yola çıkan Rasmus ve Ida Linea Hildebrand’tan kurulu Friends & Founders’un Our Bench Net koltuğu, heykelsi ve modern duruşu ile göz dolduruyor.

ŞEYDA COŞKUN

ŞEYDA COŞKUN

ŞEYDA COŞKUN ile deko-sohbet
Röportaj: Murat Tamay

Evinizde en sevdiğiniz veya huzur bulduğunuz köşe…
Karşımda İstanbul, fonda en sevdiğim müzikler, diğer yanımda atıştırmalıklarım ve kucağımda yemek kitaplarımı karıştırırken yayıldığım koltuğum.

Hangi dönemlerde evin dekorasyonunda değişiklikler yaparsınız?
Mevsim geçişlerinde, özellikle bahara girerken. İnsanın içindeki enerjiyi eğlenceli bir biçimde dışavurumudur, bence dekorasyon değişikliği. Yenilikleri ne kadar sevsem de mobilyalarımı, özellikle sevdiğim eşyaları sık sık yenilemem. En beğendiğiniz dekorasyon stili… Son zamanlarda etnik stil favorim. Malzeme ve renklerin doğallığı ve canlılığı beni rahat hissettiriyor.

Yaşamınızda totem yaptığınız bir obje var mı?
Evimin girişinde mutlaka bir ayna ve turkuaz renkli aksesuarlar bulundururum. Aynalar benim için çok önemlidir, hayatımdaki yerleri de büyüktür. Çünkü aynaların insanın kendi ışığını yansıttığını ve bazen de kendimizde göremediklerimizi fark etmemizi sağladığını düşünürüm. Belki de bu nedenle inanıyoruz ayna kırılmalarının uğursuzluk getirdiğine…

Evinize en çok ne satın alırsınız? Favori dekorasyon adresleriniz…
Tabii ki mutfak malzemeleri! Crate and Barrel, addresistanbul ve Mudo Concept sıkça uğradığım adresler.

Evinizin dekorasyonunda çiçeklere yer veriyor musunuz? En sevdikleriniz…
Çiçek olmazsa o ev yaşamaz! Aslında bütün çiçekleri seviyorum, özellikle usta bir el tarafından değişik türde bitkilerin bir araya getirildiği düzenlemelere bayılıyorum. Bunun dışında bonsai ve sukkulentler evime ayrı bir hayat katıyor. Düzenli çiçek satın aldığınız tasarımcılar… Nişantaşı’ndaki Vesaire, son zamanlarda keşfettiğim butik bir çiçekçi. Vazgeçemediğim bir diğer adres ise Bebek’teki Ceremony Flowers&Events.

tum-dertlerden-uzakta-dostlarla9Kurtarıcı kafesler
Ferforje kuş kafesleri, son yılların en kurtarıcı dekoratif objelerinden. İç mekanda ve dış mekanda kullanılabilir, çeşitli alternatifler yaratabilirsiniz. İsterseniz içine harika bir çiçek tasarımı yapabilir, isterseniz de blok mumlar koyup kullanabilirsiniz. İşte size güzel bir örnek ve bir de adres… Bu tarz ferforje kuş kafeslerini Euroflora’da bulabilirsiniz.
Ferforje kafes: a 37.49, Euroflora

Bir ‘tık’la taptaze ürünler
Her şeyin doğalını ve tazesini tüketmeye çalışıyoruz. Ama günlük koşuşturma içinde bazen doğal alışveriş yapamıyoruz. Bu noktada online siteler imdadımıza yetişiyor. Bunlardan biri de www.tazemasa.com. Mevsiminde yetişen yüzlerce çeşit sebze, meyve ve yöresel lezzetler, bir ‘tık’la üretildiği yerlerden kapınıza kadar geliyor.

tum-dertlerden-uzakta-dostlarla10Bahçede bizi neler bekliyor?
Peyzaj sektörünün tanınmış isimlerinden, Acart Peyzaj Genel Müdürü Dr. Taneri Zoralioğlu bu yıl bahçede nelerin ön planda olacağını bizimle paylaştı.

Ülkemizde son yıllarda hızla gelişmekte olan peyzaj sektörü, toplumun peyzaj algısındaki ilerlemeye paralel bir seyir izliyor. Bu nedenle yeni arayışlar gittikçe artıyor ve “daha farklı ne yapabilirim?” noktasına geliniyor. Oysa, ağırlıklı olarak canlı objelerle çalışılan bu sektörde düzenlemenin ana unsurları bellidir ve kısa periyotlarla değiştirilemez. Ancak küçük dokunuşlar ve saksı, mevsimlik çiçekler, yapay objeler gibi tamamlayıcı unsurlarla istendiği zaman ‘oynanabilir.’ Bu açıdan bakıldığında, bahçede 2015 trendlerini şöyle sıralayabiliriz.

• Uzun zamandan beri favori renkler lila ve pembe iken bu yıl beyaz ve sarı ön plana çıkacak.

• Yapay objeler, yine etkisini hiçbir zaman kaybetmeyen ahşap elemanlar, doğallığa doğru gidişi temsil eden levostab yürüyüş yolları, corten steel uygulamalar, yansıma havuzları ve biyolojik havuzlar bu yıl da yoğun talep görecek.

• Genel alan düzenlemede asimetrik bakış açısı, ana objeye yakın hatta iç içe kreasyonlar, özellikle perennial (çok yıllık) yoğunluklu otsu bitki ve çiçekler, doğaya ve doğallığa daha fazla yaklaşım, çim alanlara daha az yer verme anlayışı bu yıl da hızla gelişmeye devam edecek.

tum-dertlerden-uzakta-dostlarla11• Birçok bitkinin budama zamanı geldi. Kolları sıvayın!
• Sebze bahçesinin toprağını hazırlayın.
• Boş saksıları iyice temizleyin, yeni dikimler için hazır hale getirin.
• Bezelye çiçeğinin tohumlarını saksılara ekin.
• Çim alanlarda ve çiçek tarhlarında çıkan yabani otları temizleyin.
• Siklamenler bu ay yine formda. Evin girişindeki çiçek tarhlarını ya da saksı içinde, pencere önünü bu harika çiçekle şenlendirin.

AYIN GÜZELİ
Arap sümbülü (Muscari)
Soğuk kış günlerine, salkım salkım çiçekleriyle renk getirir Arap sümbülü. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde, Toros Dağları’nın denize bakan makilik alanlarında kayalıklarda doğal olarak yetişir. Genellikle mavi-mor çiçekleri vardır. Pembe ve beyaz olanlarına da rastlanır. Soğuktan da sıcaktan da çabuk etkilenmez. Kuraklığa dayanıklıdır ama büyüme döneminde toprağının nemli kalmasına özen gösterin. 15-20 santimetre boylanma yapabilir. Soğanlı bir bitki olduğu için saksıda çok güzel görünür. Şu sıralar açmış olanlardan bir demet alın, hemen saksınıza dikin, mutlu olun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir