Mutfağımız Kurban Bayramı’na hazır mı?

Kurban bayramı yaklaşırken, mutfaklarda da tatlı telaşın başladığını tahmin etmek zor değil. Et, işlemesi, saklaması hatta doğu pişmezse tüketmesi bile zor bir besin. Mutfakta çok miktarda et ile uğraşacağınız bir dönem de yaklaşırken, şu küçük hazırlıkları yapmakta da fayda var. İşte, Kurban Bayramı öncesinde mutfakta tamamlamamız gereken hazırlıklar.

1. Öncelikle hijyen

Çiğ et ile temas, hijyen açısından çok riskli bir durumdur. Ete dokunan parmaklarınızı ağzınıza götürmeniz, ya da etle temas eden mutfak gereçlerini yemek ve salata yapımında kullanmak, diğer besin maddelerine temas etmesi, salmonella gibi çok tehlikeli bakterilerin vücudunuza yerleşmesine neden olabilir. Bu nedenle, kurbanlık etlerle ilgili işlemlere başlamadan önce mutfakta etle temas edebilecek diğer mutfak eşyalarını ortalıktan kaldırmak ve etten akabilecek kan ve suyun diğer mutfak eşyalarına ya da besinlere bulaşmaması için iyice önlem almalıyız. Hazırlanmış etleri buzluğa yerleştirmek içinse, ağzı iyice kapanacak şekilde buzdolabı poşeti ile yine ağzı kapalı plastik kaplar kullanmanızı tavsiye ederiz.

2. Etleri porsiyonlara ayırın

Hem saklayacağınız etleri hem de dağıtacağınız etleri, küçük porsiyonlara ayırmak hem sizin, hem de et verdiğiniz komşularınızın işini çok kolaylaştıracaktır. O nedenle, etleri doğramaya yardımcı olacak bir kemik testeresi yanında, porsiyonları tartacak bir mutfak tartısı da son derece faydalı olabilir.

3. Tarih yazmayı unutmayın

Etleri poşetleyip derin dondurucuya koymaya niyetliyseniz, üzerine suyla ve buzla silinmeyecek bir kalemle, veya etiketle saklama tarihlerini yazmanızı da tavsiye ederiz. Kurban Bayramı’nın tarihi belli olsa da, daha sonra da buzluğa veya derin dondurucuya ekleyebileceğiniz etlerle kurban etleri karışabilir ve tarihlerini artık ayırt edemeyebilirsiniz.

4. Kavurma için düdüklü tencere

Eğer etlerin bir kısmını kavurma yaparak saklamaya niyetliyseniz, saatlerce pişmesi gerekebilecek taze etlerin çok daha kolayca kavurmaya dönüşmesini sağlamak için düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Düdüklü tencere ile yarım saat etleriniz kavurmaya dönüşecek kıvama gelecektir. Ayrıca tencereden alacağınız fazla et suyunu da yine soğutup minik kavanozlarda dondurucuya atabilir, ihtiyacınız oldukça çıkarıp kullanabilirsiniz. Kemik sularının da değerli bir kolajen kaynağı olacağını unutmayalım.

Paylaş

Trend

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.