Ev tekstili için saklama tüyoları

Evinizde kullandığımız tekstil ürünlerini sık sık değiştiriyor olabilirsiniz ancak yeni ürünler alsanız da insan eski nevresimlerini, yatak örtülerini atmaya kıyamayabiliyor. Peki, ev tekstil ürünlerini, en pratik, en sağlıklı ve en doğru şekilde nasıl saklayabiliriz?

Ev tekstil ürünleri, adeta yüzlerce sene saklanabilecek değerli hatıralar gibidir. Eskiseler bile insan üzerinde yattığı çarşafları, ailesinden kalan yatak örtülerini, halıları, perdeleri atmak istemez ki, bu da son derece haklı ve mantıklı bir harekettir.  Halı gibi ürünlerin zaman içinde antikaya dönüştüğünü bile kabul etmek gerekir. Kaldı ki, bu ürünler çoğu zaman aile içindeki anıların da yer aldığı değerli ürünlere dönüşür.

Ancak tahmin ettiğiniz gibi, doğru saklama koşullarına sahip olmayan tekstil ürünlerinin kısa zamanda deforme olarak eskidiğine şahit olmanız işten bile değil. Dolayısıyla tekstil ürünlerini bırakın onlarca sene saklamayı, sadece mevsim değişimlerinde dolaba kaldırırken bile doğru şekilde saklamak önemlidir.

Eskiler, güve gibi böcekleri uzak tutmak için naftalin gibi kimyasal çözümlere başvursalar da artık çok daha pratik ve sağlıklı çözümlere sahibiz.

Nevresim takımı, yatak örtüsü, battaniye gibi uzun süre dolapta bekleyebilecek, mevsimsel olarak değişen tekstil ürünler için artık olmazsa olmaz saklama koşulu, vakumlu torbalar… Bu torbaları elektrikli süpürge yardımıyla vakumlayarak, içindeki tekstil ürünlerini, yüzlerce yıl boyunca bile sağlıklı şekilde saklayabilirsiniz.

Banyo seti, havlu, bornoz gibi banyoda kullandığınız tekstil ürünlerini ise banyoda saklamak gibi bir alışkanlığımız olduğunun farkındayız ancak nemli banyo ortamının bu ürünlerin ömrünü azalttığını unutmamak lazım. Eğer mümkünse, banyonun hemen dışına konulabilecek bir dolapta saklanması, hem daha pratik hem de daha sağlıklı olacaktır.

Eğer, koltuk takımlarınız için örtüler, odalarınızda yazlık ve kışlık halılar bulunuyorsa ve bunları mevsimden mevsime değiştiriyorsanız, özellikle halıları vakumlu torbalara sığdırmanın imkanı olmayacaktır. Ancak halıları rulo yapıp kaldırdığınızda, rutubet almayan bir ortamda, geniş naylon örtülere sarıp sıkıca bağlamanız, doğrudan güneşe maruz bırakmamanız da önemlidir.

Ev tekstili ürünlerinizin ömrünü kısaltan üç ana zararlının, rutubet/nem, toz ve güneş ışınları olduğunu hatırlayarak planlamanızı yaparsanız, bu ürünleri çok uzun yıllar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Paylaş

Dekorasyon

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.