Evi boyama zamanı geldi

Bahar aylarına girerken, kış boyunca yıpratıcı şartlara maruz kalıp yorulan evimize ve binamıza bakım yapmak için artık doğru zamandayız. Peki binaların, yazlıklarımızın, evimizin kış yorgunluğunu tedavi etmek için hangi adımları atmalıyız? İşte evimizin bahar bakımına dair hatırlamanız gerekenler.

Kış ayları insanlar kadar binalar için de yorucudur. Soğuk rüzgarların yıpratıcı etkisi altında binalar ağır doğa şartlarına maruz kalırlar. Yağmur ve kar ile birleşen fırtınalı hava koşullarını da göz önüne alınca, düzenli bakımı yapılmayan binaların hızla yıpranması kaçınılmaz olur. Eğer doğa şartlarının yıkıcı etkisini küçümsüyorsanız, bunun bedelini kısa süre sonra çok ağır maliyetli tamiratlar yaparak ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bazen, basit bir boyama işlemi, binanın dış yüzeyinde izolasyon sağlayarak yağmur ve kar sularının betondaki çatlaklardan binanın kılcal damarlarına kadar işlemesini, betonun ve demirin yıpranmasını engeller. Boya maliyetinden kaçındığınızda ise önce küf gibi insan sağlığını tehdit eden rahatsız edici sorunlar oluşur, ardından da yapının bütünlüğünü bozarak hızla yaşlanmasına neden olan problemler ortaya çıkmaya başlar. Üstelik, yıpranmış ve küf tutmaya başlamış binalarda haşerat sorunlarının da ortaya çıktığını gözleyebilirsiniz.

Tüm bu sorunları engellemek içinse, binanın ihtiyaç duyduğu sağlıklı bir boya uygulaması, hem bina sakinlerinin sağlığını korur hem de binanın ömrünü uzatır.

Özellikle yazlıklar için, sezon başında genellikle kapsamlı bir temizlik yapılır, bahçe elden geçirilir, kış boyunca biriken çamur ve kir temizlenir, kurumuş yapraklar toplanır ancak binanın ihtiyacı olan hayati bakım gözden kaçırılır.

Kış şartları tokat gibi çarpar

Lütfen kış aylarının yıpratıcı etkisini küçümsemeyin. Yazın güneşine ve sakin havasına hayran olduğunuz yazlık bölgeler, ne yazık ki kışın çok sert hava koşullarına maruz kalabilir. Çoğumuz farkında olmayız ama yazın denize girdiğimiz o beton iskele dahi kış aylarında genellikle sert dalgalar nedeniyle yıkılır, parçalanır. İşletmeciler, pahalı tamirat masraflarına katlanmamak için sezon bitiminde iskelelerdeki mümkün olan her parçayı sökerek koruma altına alır, sonraki sezon başlamadan önce yoğun bir hazırlık sürecinde iskelelerin kaplamalarını yeniden takarlar. Bu örnek, doğanın yıpratıcı etkisine dair çarpıcı bir örnektir.

Peki, her yaz büyük bir huzur bulduğunuz yazlık evinizin, kışın ne tür işkencelere maruz kaldığını hiç düşündünüz mü? Çoğumuz yazın sıcak günlerinde ziyaret ettiğimiz yazlık evimizin, kış aylarındaki durumunu bilmeyiz. Biz yazlığa döndüğümüzde güneşin altında ısınmış, “sakinleşmiş” yazlıklarımız genellikle sorun yokmuş izlenimi verir ancak bakımları yapılmayan bu evler, yıldan yıla çürümeye devam eder. En sonunda, bir yaz eve vardığınızda, duvarların parçalanmaya, kolonların esnemeye ve çatlamaya başladığını görebilirsiniz. Kapı üstündeki saçaklardan kopan parçalar hayati tehlikeye dahi neden olabilir.

Bu duruma gelmeden önce, değerli bir yatırım olan evinizin, yazlığınızın, binalarınızın bakımını yaptırmak büyük önem taşıyor. Bu amaçla, kozmetik görünümü kadar koruyucu özelliği de güçlü olan uygun bir dış cephe boyası ile binanıza ihtiyaç duyduğu bakımını kolayca sağlayabilirsiniz.

Boya işlemine geçmişken, evin içini de ihmal etmemenizi tavsiye ederiz. Her boyama döneminde, farklı renkteki duvar boyası ile evinizin atmosferini değiştirip hayatınıza yeni bir renk de katmak, hoş bir ayrıntı olur. Tebdil-i mekanda ferahlık vardır, derler ya. Elbette, evi boyarken tavanlar da ihmal edilmemelidir.  Zaman içinde sararmaya başlayan tavanlar için temiz bir tavan boyası uygulaması, evlerimizin temizliği için olmazsa olmazdır.

Paylaş

Dekorasyon

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.