10 adımda İngiliz bahçesi yaratın

İngiliz asilliğine çalım atan romantik bir bahçe hayalini gerçeğe dönüştürmek için 10 fikrimiz var…
Yazı: Peyzaj Mimarı Selen Okan

Gözünüzü kapayın ve hayal edin. Bahçede doğal kesitler, natürel bir görünüm, açık hava odaları, mis kokulu çiçek tarhları, özgürce dans eden bitkiler… Bu görüntüler, romantik bir İngiliz bahçesinin olmazsa olmazlarından. Siz de bahçenizde yumuşak, romantik bir etki yaratmak istiyorsanız, işiniz çok da zor değil. 10 adımda bahçenizi bu stille buluşturabilirsiniz.

ingiliz-bahcesi1

1- İşe girişten başlayın
Romantik bir bahçede sınır yoktur, uçsuz bucaksız özgürlük vardır diyoruz ama güvenliği de ihmal etmemelisiniz elbet. Bunun için en iyisi çit kullanmak. Beyaz çitler veya doğal ahşap çit malzemesi doğal bahçeye çok yakışır. Hemen arka bölümünde yeşil bir duvar oluşturmak istiyorsanız da her dem yeşil bitkiler dahil edin. Bu bitkiler doğal formlu olmalı; alev çalısı ya da viburnum gibi… Gölge bir alansa ortanca da kullanabilirsiniz tabii. Ilıman iklimi olan bir bölgede yaşıyorsanız, begonvilden doğal bir çit de dekoratif bir görüntü oluşturur.

ingiliz-bahcesi2

2- Dili olsa da konuşsa…
Emin olun romantik bahçeniz en çok sevdiği bitki listesinin ilk sırasında sarmaşık türlerini söylerdi! Hederalar, mor sümbüller, çarkıfelekler… Hepsi de bu stili tamamlayan bitkiler. Farklı türler kullanırken çalı, mevsimlik çiçeklerin yanında mutlaka sarmaşıklara da yer vermelisiniz. Binanın taş duvar yüzeyini kaplarken yeşil doku etkisiyle de yumuşamasını sağlar. Bu detayı isterseniz taş bahçe duvarlarında veya çitlerde de kullanabilirsiniz.

ingiliz-bahcesi3

3- Doğal formlu bitki düzenlemesi
Romantik bahçe etkisi için serbest formlu bitkiler olmazsa olmazlar arasındadır. Renk ve form uyumuna göre bir çiçek tarhına kaç bitki sığdırabileceğinizi düşünün. Parmak hesabı yaparsanız birden fazla kişiye ihtiyaç var, haberiniz olsun. Aşırı düzensizlikler, formsuz ve karışık kompozisyonlar huzursuzluk yaratabilir. Fazla tür kullanmalıyım diye siz siz olun buna sebebiyet vermeyin.

ingiliz-bahcesi4

4- Gül bahçesi olmazsa olmaz
Klişe gelebilir ama romantik çiçeklerin başında gülün geldiği bir gerçek. Farklı renk ve formlarda olan gülleri dairesel bir sistemle dikebilir, birbiri arasında geçişi sağlayabilirsiniz. Bu türleri seçerken yaşadığınız bölgenin iklim özelliklerine dikkat edin. Kokulu çiçek türlerini bu bahçeye eklerken hemen yakın noktasında da çayınızı yudumlayacağınız oturma alanı oluşturun.

ingiliz-bahcesi5

5- Çimlere basmaktan korkmayın
Çim alanlar da büyük önem taşıyor. Bunun için çimden tepeler yaratın, arazinin formunu ortaya çıkarın ve üzerinde özgürce dolaşmaktan korkmayın. Çimin bakımı diğer yer örtücü türlere göre daha zor olabilir ama düzenli bir bakımla sağlıklı yemyeşil çimlere kavuşabilirsiniz. Kış döneminde soğuk havadan zarar görmüş bu alanları bahar günlerine yaklaşırken destekleyin. Yer yer yenilemelerle eski formunu kazandırabilirsiniz. Alana ilk defa çim yapacaksanız hızlı sonuç için tohum yerine rulo çim uygulamasını deneyin.

ingiliz-bahcesi6

6- Camdan bir dünya
Bahçede camdan bir kış bahçesi olması da sıcak bir etki yaratır. Floral desenli oturma grupları, saksılar içinde limonlar, portakal ağaçları, kumkuatlar… Hatta muz ağaçları, starliçeler… Bunlara destek olarak aşk merdiveni, benjamin ve bambu gibi iç mekan bitkileri de kullanabilirsiniz.

ingiliz-bahcesi7

7- Gölgesinde serinleyin
İngiliz bahçe stilinde dikkati çeken, uçsuz bucaksız çim alanları ve tıpkı doğada yetiştiği formlarıyla bitkilerdir. Bu bahçeler, özgür bir ruhla planlanır ve insana doğadan kopmadığı hissini verir. Bahçenize boylu, gölgesi altında soluklanacağınız ağaçlar ekleyin. Salkım söğüt, çınar, akasya türleri, mis kokulu ıhlamurlar… Bu listeyi bahçenizin büyüklüğüne göre genişletebilirsiniz.

ingiliz-bahcesi8

8- Lezzet şöleni
Arka bahçeyi değerlendirip sebze-meyveleri en doğal haliyle yetiştirebilirsiniz. Enginardan fasulyeye, domatesten kiraza ve hatta yenilebilir çiçeklere kadar geniş bir yelpazeyi bahçenizden mutfağınıza taşıyabilirsiniz.

ingiliz-bahcesi9

9- Sudan sebepler…
Doğallık denince akla su oyunları da geliyor. Bahçeye mutlaka eklemeli. Bunun için doğal bir nilüfer havuzu dahil edebilirsiniz veya kırmızı balık havuzu da… Bir diğer seçeneğiniz ise su bitkilerinin yer aldığı çim alanla bir olacak gölet tasarımı olabilir.

ingiliz-bahcesi10

10- Yeşil odalar oluşturun
Mümkün olduğunca fazla oturma alanı yaratın. Yeşil doku oluşturacağınız açık hava odalarında ahşap veya romantik dokuyu sonuna kadar hissedebileceğiniz ferforje malzemeden oturma grupları kullanın. Bu noktadan pembe güllerin kokusuna karışan lavantalarla, sarı çiçekli asterler ile flört eden hezaren çiçeklerini seyre dalın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir