Bahçemizin keyfini katlayacak altın tavsiyeler

Dünyada yaklaşık 3.5 milyar insan uzun süreler boyunca evlerine kapanmak zorunda kalmışken, küçük bir bahçe bile hava almak, dışarı çıkmak, güneşle buluşmak isteyen insanların hayatını kolaylaştırdı. Şimdi yaz aylarıyla beraber, bahçe sahibi şanslı bireyler, kendilerini bahçeye atmaya başladılar. Bahçeler her zaman evlerimizin gözde mekanları oldular ama artık değerini daha da iyi anladık. Peki, bahçemizin keyfini daha iyi sürmek için nelere dikkat etmeliyiz. İşte, bahçe keyfini zirveye taşıyacak tavsiyeler.

1. Sineksiz bahçeler için doğru bitkiler

Kışın yağmur, çamur, soğuk hava nedeniyle bahçeden uzak kalıyoruz ama yaz aylarında da sineklerin bahçedeki ışığa ve masadaki yiyecek kokularına üşüşmeleri canımızı sıkıyor. Neyse ki bunun kimyasal olmayan doğal bir çözümü var. Bahçemizin etrafına, sinek kaçırtan bitkiler ekmemiz halinde, yaz akşamlarında çok daha az sinekle mücadele etmek zorunda kalırız. Bu bitkiler de, kolayca yetişen, çok da büyük bakım istemeyen bitkiler. İsterseniz, doğrudan toprağa ekebileceğiniz gibi, saksılarda yetiştirip oturduğunuz alana taşıyarak sineklerin size yaklaşmasını da aktif olarak engelleyebilirsiniz. Bu bitkiler ise lavanta, fesleğen, limon kekiği, kedi nanesi ve biberiye.

2. Bahçe masası bahçe yaşantınızı belirler

Bahçenizde yaşayacağınız hayatın formatını bahçe masası belirler dersek, abartı olmaz. Bu nedenle bahçe masası seçerken ihtiyaçlarınızı doğru şekilde belirlemenizi tavsiye ederiz. Küçük bahçe masaları genellikle çay kahve içerken destek olsa da büyük, kullanışlı, geniş bir masa sabah ve akşam yemeklerinizi bahçede yemek, misafirlerinizi bahçede ağırlamak, ailenizin bahçede toplanması gibi fırsatlar yaratmanıza imkan tanır. Çocuklar bahçede ödevlerini yapmaya başlar, ebeveynler bahçe masasının çevresinde oturup dinlenmeye çekilir, misafirler masayı doldurmak için elleri dolu dolu gelmeye başlar… Bahçe masalarının hayata böyle ilginç bir etkisi vardır.

3. Bahçenize esneklik kazandırın

Bahçe mobilyası bahçelerin efektif kullanılmasına katkı sağlayan önemli bir kavram. Bahçe mobilyaları, bahçede daha fazla zaman geçirip daha konforlu bir bahçe deneyimi yaşamanıza destek olacaktır. Örneğin bir salıncak bahçede geçirdiğiniz kaliteli ve dinlendirici zamana büyük katkı sağlar. Yağmurdan, hava şartlarından etkilenmeyen bahçe koltukları, sehpalar, bahçe eşyalarınızı saklamak için bir bahçe dolabı, hatta rahat bir hamak, güneşten korunmak için uygun bir bahçe şemsiyesi ya da saksılarınızı yerleştirmek için şık bir saksı standı… Tüm bunlar bahçenize hem şık bir görünüm kazandıracak hem de bahçede geçirdiğiniz zamanı daha konforlu kılacak, bahçede kendinize yeni uğraşlar bulmanıza destek olacak mobilyalar.

4. Bahçe temizliği için pratik çözümler üretin

Evimizi nasıl sürekli temizliyor ve temiz tutuyorsak aynısını bahçe için de yapmak zorundayız. Ancak elbette bahçeyi elektrikli süpürge ile temizlemek mümkün değil. Bahçe için gerekli temizlik malzemelerini, kolay erişilebilecek ve temiz kalacak şekilde saklamaya özen gösterin. Çoğu insan bahçeyi temizliği süpürgelerini, kovalarını, hortumunu göz önünden kaldırmak için yalapşap şekilde bir dolabın içine tıkmayı tercih edebilir, ardından da bu dolapta tozdan, kirden, rutubetten böcekler üremeye başlayabilir, örümcek ağları kapar. Dolabı açtığınızda toz, toprak, küf, pas parçaları etrafa yayılır. Sırf o manzarayla karşılaşmamak için insanın temizlik yapma isteği kaçar. Bu nedenle, temizlik araçlarınızı her defasında muntazam şekilde yerleştirmeye ve bunları depoladığınız alanları da temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Yoksa önce bahçe temizliği gözünüzde büyümeye başlar, ardından toz toprak tutmaya başlayan bahçeyi kullanmamaya başlarsınız ve bir süre sonra bahçe, unutulmuş eski bir anı olarak evin bir parçası olmaktan çıkar.

Paylaş

Bahçeler

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.