Kolonyal karışım

Johannesburg’ta eklektik tarzıyla davetkar ve samimi bu eve, huzur ve mutluluk hiç sezdirmeden sızmayı başarmış.
kolonyal-karisim1Derleyen: Besray Köker • Fotoğraflar: Living4media

Geniş ve yüksek tavanlı yaşam alanlarına sepet, vazo, saksı gibi büyük boyutlu objelerle derinlik katın.

İLHAM ALIN
Koloniyal detaylar ve rustik parçalarla döşeyeceğiniz yaz evini, tropik bitkilerle renklendirin.

• Tavan aydınlatması: 1240 Euro, New England
• Dialma Brown marka yemek masası: a 5350, Fatih Kıral
• Cam fanus: 815 Euro+KDV, Fucca Design

kolonyal-karisim3

kolonyal-karisim4Evin geneli, mekana canlılık verecek kesme çiçekler ve saksı bitkileriyle bezenmiş.

Cape-Dutch stili ihtişamlı bir mimaride inşa edilen bu havadar ev, onu ilk gördüğünüz anda sizi çekim alanına alıyor. İç mekan, evin genel strüktürüyle aynı dili konuşan, uyumlu ve ahenkli bir dekorasyon anlayışıyla tasarlanmış. Bu evde her bir mobilya bir sebep ve bir amaç için özen ve zevkle yerlerini bulmuş. Evin genişliği ve ferahlığı, işlerini evden yürüten genç ev sahipleri için çölde bir vaha gibi… Çift, bahçe ve peyzaj düzenlemeleri yaptıkları şirketlerinin idaresini evin ofis olarak ayırdıkları bölümünde devam ettiriyorlar. Öyle ki, evin hizmetli odaları yemyeşil bir avluyla çevrili ofise dönüştürülmüş. Yapının konut olarak kullanılan bölümüne giriş, ana kapı ve ön giriş ofise tahsis edilerek, arka tarafa taşınmış.

kolonyal-karisim5KEŞİF ZAMANI
Seramik ve kil objeler, bakır ve pirinç aksesuarlar güney stili dekorasyonun ayrılmaz parçaları.
• Yastıklar: a 75, a 60, a 35, a 145, Decolibra
• Etro Home marka abajur: a 4875, Harvey Nichols Home
• Sisam 2’li kanepe: a 2750, Mudo Concept.

Ahşap etkisi
İşiniz peyzaj olunca, ev seçiminde bu ev sahiplerinin yaptığı gibi bahçeli hem de çok büyük bahçeli bir eve sahip olursunuz ya da sahip olacağınız günü planlarsınız. Sıcak iklimi sebebiyle, bu evde dış mekanlar evin içerisinden daha fazla önemsenmiş ve dekorasyon elemanları da coğrafik ihtiyaçlara cevap verecek şekilde seçilmiş. Kolonyal tarzın anahtar parçalarını zeminden duvara, mobilyadan objelere benzersiz bir estetik içerisinde sunan bu görkemli ev, veranda ve terasları, havuz alanı ile eklektik bir yaşamın tüm lüksünü barındırıyor. İkisi de veranda ve havuz alanına açılan yemek odaları metrekare olarak ferah ve serinlik ihtiyacını karşılayacak şekilde konumlanmış. Büyük rustik mobilyalar ve dev saksı bitkilerinin birlikteliği, alan boşluğu için dengeli bir uyum sergiliyor. Yoğun ahşap kullanımı, kil, galvanize metal ve cam gibi farklı malzemelerin eşliğinde yumuşatılmış.

kolonyal-karisim8

Dış mekan mobilyalarının evin içine taşınması dekorasyonun yoğunluğunu hafifletiyor.

Tüm köşelere, her masa ve sehpaya yerleştirilen bitkiler ise, bu evi cennetten bir köşeye dönüştürüyor. Sizler de bu evin stilini belirleyen ham ahşap yemek masaları, doğan rattan ve bambu sandalyeler, dev aynalar, dökme demir sehpa ve aydınlatmalar, terracotta saksılar ve cam büfeler gibi ana mobilya ve aksesuarları Mudo Bahçe, İca, Cumba Selection, Tepe Home, Fatih Kıral, Vent du Sud ve Mis en Demeure gibi markalarda bulabilirsiniz.

kolonyal-karisim9

Terracotta ve benzeri zemin döşemelerini Ekos, Seramiksan ve Kale Seramik gibi markalarda bulabilirsiniz.

İster cüce palmiye ister dev bir kaktüs olsun dışarıdaki bitkiler, farklı ebatlardaki ahşap ve kil saksılara yerleştirilmiş.

Mobilya yerine betondan inşa edeceğiniz bir yükseltiyi şık bir divan olarak kullanabilirsiniz.

kolonyal-karisim11

kolonyal-karisim10Mimari üslup
Evin özel seçilmiş mobilyalarının bu derecede estetik ve güzel görünmesinin başlıca sebebinin, evin mimarisi olduğunu da atlamamak gerekir. Açık çatı uygulamalı yüksek tavanlar, dört bir tarafından bahçe, teras ve verandaya açılan geniş kapılar, ahşap ve doğal sıva, terracotta zeminler… 17. yüzyılda Güney Afrika sömürge dönemlerine tarihlenen Afrika ve Endonezya yapılarının ortaçağ Avrupa mimarisiyle harmanlandığı Cape Dutch stilinin en belirgin özelliği, çatı kalkan duvarlarıdır. Süslemeleri ve bezemeleriyle özellikle ana giriş kapısının üzerinde yükselen devasa kalkan duvarı, Amsterdam’ın sıraevlerinin cephelerini andırır. Bu tarzdaki evler, genelikle H veya U plan tipinde inşa edilmişlerdir. Yapının ana kapısının sağ ve solundan iki kanadı vardır ve ev geriye doğru veranda ve teraslarla devam eder. Günümüze kalan örnekleri son dönemlerde mimarinin işlevselliği ve güzelliğinden kaynaklı şarap evi, bağevi veya çiftlik evi olarak kullanılıyor.

Paylaş

Evler

Bunlar da hoşunuza gidebilir