Bakır rüyalar

Dekorasyona sıcak ve elegan bir duruş getiren bakır, yeni lüksün yeni gözdesi. Toprak tonlarından güneş tonlarına uzanan renk tayfında bakır, sezonun trend renkleri marsala, buz grisi ve turkuaz ile telepatik bir uyum yakalıyor.

Hazırlayan: Besray Köker

bakir-ruyalar2

Bakır hakkında
• Parlak turuncu ve pembe arasında metalik bir rengi vardır.
• Doğada çokça bulunur, bu sebeple de endüstriyel anlamda üretimi fazladır.
• Periyodik tabloya göre 1B geçiş elementlerinden biridir.
• İhtiyaç çok az da olsa, tüm canlıların günlük olarak almaları gereken bakır miktarı vardır.
• Altın doğada %100 saf halde bulunmaz. İçerisinde bakır olduğu durumlarda oranına göre altının rengi sarıdan kırmızıya ilerler. Kuyumculuk dilinde bu tip altınlar pembe altın olarak adlandırılır.
• Bakır vücut dokusunun yenilenmesinde, protein sentezinde önemli rol oynar. Eksikliği saç dökülmesi ve bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine sebep olabilir.
• Keşfi tarih öncesine dayanan bakır, alet ve silah yapımında kullaılan ilk metaldir.
• Bronz, bakırın kalayla ve pirinç de bakırın çinko ile yaptığı alaşıma verilen isimlerdir.
• Çok iyi bir iletkendir.
• Kolay şekil alır. Bakırcılık zanaati tarihimizde çok eskilere dayanır.

bakir-ruyalar3
bakir-ruyalar4
UZMAN GÖRÜŞÜ
Pınar Yahşi / İç Mimar
Yeni nesil mekan dokunuşu diye adlandırıyorum bakırı ve içinde barındırdığı ışığı. Bu yeni trend ile birlikte, itina ve zevk unsurlarının harmanlanıp yaşamlarımıza dahil edilmesi söz konusu. Sıcak ve ritmik tonlarla; toprak tonlarıyla, mavilerle kısacası renklerin dramatik keşmekeşi ile buluşma gündemde. Bakır ton olarak her ne kadar şu an gözde olsa da, bilinen ve halen kullanılan en eski malzeme olarak da karşımıza çıkıyor. Bakır ve tonlarını, diğer renk bileşenleriyle birlikte kullandığımızda da görüyoruz ki, kullanıcı üzerindeki etkisi, uzun ömürlü ve dinamik. Malzeme kullanımında, yelpazemizin çok renkli ve geniş olduğu bir sezon. İnsan doğasıyla barışık malzemelere ve renklere temas ederek, ‘bütün’ü gözeterek, sadelikten ödün vermeden, abartıdan uzak, keyifli mekanlar yaratmak için birkaç ipucu verecek olursak; bakırı, okside kahverengilerle, sıcak gri tonlarıyla, mavinin doğada hakim tonlarıyla bir arada ve doğru miktarlarda kullandığınızda sonuç: Sıcak, sık, parlak ve modern.

bakir-ruyalar5

Bakır, tanrıça Venüs’ün sembolüdür. Bu nedenle simyacılar tarafından yüzyıllar önce ‘Venüs’ün aynası’ olarak isimlendirilmiş ve işareti de Venüs sembolü olmuş.

bakir-ruyalar6

 

Paylaş

Dekorasyon

Bunlar da hoşunuza gidebilir