Bir aile projesi

İngiltere’nin Oxfordshire bölgesinde 1650’lerden kalma bu ev, yetenekli sahipleri Angy ile David Bovill’in aşk ve özveri yüklü çalışmalarının eseri.
Derleyen: Besray Köker • Fotoğraflar: Brent Darby / Naratives – SESKİM PHOTO

Bahçedeki her ayrıntı Angy, David ve Will’in eseri. Tüm peyzaj düzenlemeleri Angy’ye ait. Giriş çardağı ile bahçe yolu ise David ve Will’in emekleriyle ortaya çıkmış.

Yetenekli bahçıvan Angy, evin genelinde olduğu gibi country tarzında yaptırdığı mutfağından da çiçekleri eksik etmiyor.

bir-aile-projesi2

Yapısal planlama ve mimarlık alanlarında danışmanlık yapan David ve 30 yıldır bahçecilik üzerine atölyeler düzenleyen peyzaj mimarı Angy, hayatlarını yıllar yılı cesurca ve hiçbir engel tanımadan yenilenmeye odaklı yaşamışlar. Mimarlık ve bahçecilik konusundaki yetenekleri ise, birliktelikleri için inanılmaz bir sinerjiyle çalışmalarına olanak sağlamış. Böylece yaşamları için ödüllerin en büyüğü sayılabilecek evlerini ortaya çıkarmayı başarmışlar.

bir-aile-projesi3

bir-aile-projesi4Çift, inşası 1650’lere dayanan bu cottage stili mimariye sahip yapıyı ilk kez 2011 baharında görmüşler. İşler evle karşılaştıkları andan sonra çok hızlı ilerlemiş. Birkaç ay içerisinde evi satın almışlar ve renovasyon için kolları sıvamışlar. Bu evle karşılaşma esnasında ikili aslında, büyük ve zor birkaç projeyi yeni tamamlamış ve oldukça yorgunlarmış. Ancak David’in bu evi gördüğünde kafasında oluşan eko-ev fikri tüm bezginlik ve yılgınlıklarından tek seferde sıyrılmalarını sağlamış. “Evin içi, ilk bakışta hiç iyi bir tablo sergilemiyordu. Daha içeriyi görmeden dış kapının çürümüş olması, içeriye dair size pek de iyimser olmayan ipuçları veriyordu. Tüm kapılar berbat durumdaydı. Elektrik tesisatının tamamının baştan yapılması gerekiyordu. Ahşap zemin döşemelerinden pencere doğramalarına kadar merdiven ve duvarlar dahi fazlasıyla hasarlıydı. Bırakın göründüğü hali; ev, kağıt üzerinde dahi bir rüya ev değildi” diye evlerinin başta nasıl bir halde olduğunu aktarıyor bize Angy. Ancak ev ne durumda olursa olsun, David’in eve dair hissettiği enerjiyi o da uzman bir bahçıvan ve peyzaj mimarı olarak bahçesi için hissetmişti. Bir bahar günü gezdikleri evin arazisinden korunaklı ve bol güneş alan güney cephesinden çok etkilenmişti. Burası pastoral bir çekiciliğe sahipti.

bir-aile-projesi5

bir-aile-projesi6İş başına!
Araziyi gördükten sonra karşı konulamaz bir istekle buraya bağlanan David ve Angy, büyük bir bölümü yaşanmaz halde olsa da evi satın alır almaz burada yaşamaya başlamışlar. Taşındıklarında evdeki tek kuru ve güvenli yer, bir önceki sahiplerinin 2001 yılında arazideki iki farklı yapıyı tek bir yapıya dönüştürmek ve birbirine bağlamak için taştan inşa ettikleri orta bölüm olmuş. Buranın üst bölümü yaşanabilir haldeymiş. maceracı Bovill çifti, bu odaya kamp kurmuş ve buraya geçici bir mutfak ve küçük bir tuvalet yapmışlar ama banyoları yokmuş. Bu dönemler için Angy, “Şanslıydık ki, çok anlayışlı komşularımız vardı. Bizim tüm yaz boyunca neden bir bahçe hortumundan akan suyla yıkandığımızı hiç mevzu bahis etmediler” diyor.

Çift bu süreçte, oğulları Will, birkaç değerli arkadaş ve çalışanlarının büyük desteğini görmüşler. Bir ay içerisinde tüm ekip sıvayı yenilemek için dört odalı evin antika duvarlarını baştan sonra sıyırmışlar. Sıhhi ve elektrik tesisatını da bu esnada sıfırdan yapmışlar. Yeni pencereleri takmışlar. Sazlıktan yapılmış evin çatısını su geçirmez malzeme ile değiştirmişler. Merdiven boşluğuna yeni merdiven yerleştirip ve çürümüş parkeleri yenilemişler. Beton zeminler gözden geçirilmiş. Ve çift, evi 2012 yılının sonuna doğru konforlu ve mutlu bir yuvaya dönüştürmeyi başarmış.

Bakımı yapılan masa ve büfeler, David ve Angy’in yıllar önce gezdikleri antika pazarlarından satın alınmış.

Bir internet sitesinden satın alınan sandalyeler, ev sahibesi tarafından boyanmış.

Muhteşem ateş tuğla kemer, evin orijinal halinden bugüne gelmeyi sahipleri sayesinde başarıyor.

bir-aile-projesi7

Bahçe işleri
Evin tadilatı devam ederken Angy bahçeyle de ilgilenmeyi ihmal etmemiş. 2011 eylülünde genel bir temizlik yaparak takip eden bahar için bahçeyi bitki ekimine hazır hale getirmiş. Mayıs geldiğinde her yer rengarenk çiçeklerle bezenmiş. Evin tüm ihtiyaçları tamamlanınca da Bovill çifti, araziye bir bahçe ve ahşap atölyesi, bir kış bahçesi ve sebze ekim alanı eklemiş. Bir aile projesi olarak Oxfordshire’daki bu samimi ev ve cesaretli sahipleri, yaşamın biraz özen ve ilgiyle tekrar tekrar filizlenebileceğinin canlı bir kanıtı.

Ana yatak odası çiftin güvenli cenneti. Bu oda, ilk taşındıklarında evin tek kuru ve yaşanabilir odasıymış.

Bunlar da hoşunuza gidebilir