Kayıt Ol - Giriş Yap
Cumartesi, 28 Mart 2015
EvBahçe Tasarım Yaşam
YARIŞMA
EvBahçe Tasarım
Babalar ve çocukları birbirini anlatıyor PDF Yazdır e-Posta
Yaşam

 haziran-2013-yasam-resim-1Anneler Günü’nü kutladık, Babalar Günü’nü es geçmez olmaz diyerek beraber çalışan baba ve çocuklarını ziyaret ediyor ve ekip çalışmasının güzel örneklerine şahit oluyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
ANNE VE KIZLARI AYNI İŞTE... PDF Yazdır e-Posta
Yaşam

mayis-2013-yasam-resim-1 Profesyonel iş yaşamında birlikte çalışan, başarılı işlere imza atan anne kızları Anneler Günü vesilesiyle ziyaret ettik, birlikte çalışmanın esprisini ve dekorasyona bakış açılarını konuştuk.

LOT DUVAR KAĞIDI VE KUMAŞ
Gülay Gezgin & Gökçe Gezgin Us
Anne kız olarak, aranızdaki ilişkiyi en güzel nasıl ifade edersiniz?

Gökçe Gezgin Us: Uyumlu, iletişimi kuvvetli, sevgi dolu bir ilişkimiz var.
Gülay Gezgin: Birbirini düşünen, koruyan ve paylaşımcı...
Beraber çalışmaya nasıl karar verdiniz ve ne kadar zaman oldu?
Gökçe Gezgin Us: Bu sene 22’nci yılını kutlayan firmamızın kurucularından biri annem. Kendisi hem mimar hem de çok yaratıcı bir insan olduğundan, doğduğumdan beri her daim evimizde tasarımla iç içe yaşadım. Üniversiteye girerken, mimarlık ve makina mühendisliği arasında seçim yapmam gerektiğinde makina mühendisliğini tercih ettim. Yüksek lisans eğitimi sonrası 4-5 senelik otomotiv sektörü tecrübemden sonra dekorasyona ilgim nedeniyle ve kendi firmamızda yaratıcılığımı daha aktif kullanabileceğimi düşünerek, annemle birlikte çalışma kararı aldık. Dört senedir birlikte çalışıyoruz.
Beraber çalışmanın avantajları neler?
Gökçe Gezgin Us: Zevklerimiz uyumlu olduğundan ürün seçimi, mağaza dekorasyonu gibi pek çok konuda hızlıca karar verip hemen harekete geçebiliyoruz. Ayrıca aramızdaki iletişimin kuvvetli olması sayesinde iş hayatında karşımıza çıkacak problemleri daha kolay çözebiliyoruz. En büyük avantaj yeni fikirleri, tecrübeyle harmanlayarak yola sağlam adımlarla devam edebilme şansı.
Gülay Gezgin: Kızımın işi en iyi şekilde devam ettireceğine dair güven içinde çalışmak ve daha çok paylaşacak konumuz olduğundan, birlikte daha fazla vakit geçirebilmek bence beraber çalışmanın en iyi yanı.
Dekorasyonun hayatınızdaki yeri?
Gökçe Gezgin Us: Bulunduğumuz sektör ve ilgi alanım nedeniyle hem evde, hem de işte dekorasyon ile iç içe yaşıyorum. Gittiğim mekanlarda da ilk başta dikkatimi çeken dekorasyonu oluyor doğal olarak. Evimi kurarken dekorasyona duvar kağıdı seçimi ile başladım. Ürün gamımıza her sezon yeni ürünler eklendiğinde ilk önce kendi evimde yapabileceğim değişiklikleri gözden geçiriyorum. Bulunduğum ortamlarda, dekorasyon ruh halimi en çok etkileyen faktörlerden biri.
Gülay Gezgin: Yaşadığımız ortamların güzelliği ve bizi mutlu etmesi hayatımızı olumlu etkiliyor.
Dekorasyon tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Gökçe Gezgin Us: Dekorasyonda sevdiğim tarz, modern parçalarla ahşap ve kadife gibi sıcak dekorasyon elemanlarının birleşimi. Natürel renklerin hakim olduğu fakat sıcak ve enerjik renk tonlarıyla ön plana çıkan romantik bölümler yaratmak beni mutlu ediyor.
Gülay Gezgin: Çağın teknolojisinin kullanıldığı, estetiğin ön planda olduğu, hayatımızdan izler taşıyan, içinde bulunmaktan mutlu olduğumuz, kendimiz için yarattığımız tarzların doğru olacağını düşünüyorum. Bir kır evi tarzında Toskana etkisi yoğun bir dekorasyon, benim tarzımı tanımlıyor.
mayis-2013-yasam-resim-2
Lot, duvar kağıdı ve kumaş alanındaki çeşitliği ve farklı bakış açısıyla sektörde öne çıkan bir mağaza. Amerikan menşeili Villa Flora duvar kağıdı koleksiyonu ve yine Amerikan menşeili olan Gatehouse duvar kağıdı ve kumaş kataloğu Lot’un sunduğu alternatifler arasında yer alıyor.

 

Devamı diğer sayfada


mayis-2013-yasam-resim-4CUMBA SELECTION
Tuna Rividi & Aylin Rividi Şenbay
Anne kız olarak, aranızdaki ilişkiyi en güzel nasıl ifade edersiniz?

Tuna Rividi: Kızlarımla ilişkimiz kelimenin tam anlamıyla arkadaşça. Her zaman yaşamımı onların sağlıklı ve mutlu olmaları üzerine kurguladım, onların kararlarını ve hayattaki duruşlarını destekleyen adımlar attım. İş hayatında da hep arkalarında durdum. Bir anne olarak şanslıyım; kızlarımın hayattaki tercihleri bizi daima çok mutlu etti.
Aylin Rividi Şenbay: Annemle anne-kız gibi değil, onun da bahsettiği gibi arkadaşça bir ilişkimiz var. Bu sebeple çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Üstelik çalışkan bir anneye sahip olmak iş hayatıma her zaman bir artı kazandırdı.
Beraber çalışmaya nasıl karar verdiniz ve ne kadar zaman oldu?
Aylin Rividi Şenbay: Fransa’da eğitimimi tamamladıktan sonra ülkeme geri dönüş yaptığımda beni ailem özellikle destekledi. O dönemde ablam Amerika’da olduğu için aile işine giriş yaptım. Beş yıldır Cumba marka ve mağazalarında çalışıyorum. Her hazırlanan projede -fuar, ürün seçimleri, konseptlerin oluşturulması, markaların tüketici ile buluşması gibi- bizzat görev alıyorum.
Beraber çalışmanın avantajları neler?
Aylin Rividi Şenbay: Anne ve kız olarak çalışmanın kesinlikle avantajı var. Hele bir de birbirini anlayan bir annekız ilişkisine sahipseniz... Tabii annemin tecrübelerinin de yararını görüyoruz. Yıllardır kurmuş oldukları başarılı düzenin içinde olmak da büyük avantaj. Benim moda, tasarım, stil üzerine aldığım eğitim de haliyle onların zevkli seçimlerine ve projelerine destek veriyor.
Dekorasyonun hayatınızdaki yeri?
Aylin Rividi Şenbay: Dekorasyon, yaşamımda ailem ve sevdiklerimden sonra ilk sıraya girdi. Modadan vazgeçmiş değilim ama eğitimimi dekorasyon alanında kullanarak daha nitelikli işler yaptığıma inanıyorum.
Dekorasyon tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Aylin Rividi Şenbay: Ailemin gustosu ve görgüsü bize de geçmiş. Belli bir stilde diretmek yerine farklı stilleri, birbirlerine yakışır şekilde konsept haline getirmeyi tercih ediyorum. Modern bir dresuarın üzerine yerleştireceğim niş bir ürün, klasik hatlarda bir obje de benim stilimin bir parçası. Kullanışlı, malzemesi ile kumaşı ile kaliteli olan, sofistike duruşa sahip her dekorasyon öğesi bulunduğu ortama şıklık katar. Rahat hissettiğiniz her mekan ve içerisini oluşturan, sizden izler taşıyan her şey sizin stiliniz demektir.
mayis-2013-yasam-resim-3
Cumba Selection, mobilyanın yanı sıra aksesuarlar konusunda da geniş ürün yelpazesine sahip bir mağaza. Ahşap ve metal kullanılarak üretilmiş dekoratif kuşlar, kilden el işi yapılmış Buda aksesuar, Cumba’daki keyifli aksesuarlardan sadece bazıları...

 

Devamı diğer sayfada


mayis-2013-yasam-resim-5NAZ 19
Gamze Meral Soylu & Nazlı Soylu
Anne kız olarak, aranızdaki ilişkiyi en güzel nasıl ifade edersiniz?

Nazlı Soylu: Bağlılık ve sevgi hislerinin yoğun olduğu bir ilişki, özellikle kreatif anlamda aynı zamanda aynı düşüncelerin paylaşılıyor olması ilişkimize ayrı bir tat, huzur ve paylaşım katıyor.
Beraber çalışmaya nasıl karar verdiniz ve ne kadar zaman oldu?
Nazlı Soylu: Ben New York Parsons Design School’da okurken, annem döndüğüm zaman beraber tasarım sektöründe konseptli bir çalışma yaratırız düşüncesiyle Naz 19’u altı sene önce Nişantaşı’nda açtı. Daha sonra Diane von Furstenberg’de baş desen tasarımcılığı yaptığım dönemde Amerika’da tahminimizden daha uzun kaldığım için bu mağaza giyimden ziyade dekorasyon ağırlıklı ilerledi. Şimdi ise mağazamızdaki konsept değişimini yeni çıkardığım Lady Faith’in Contemporary Fashion markası koleksiyonuyla beraber oluşturuyoruz. Şu anda Bebek’te yer alan mağazamızın içinde hem markam için kendi yaptığım tuvallerden yola çıkılan, tamamı desenlerden oluşan koleksiyonu, hem de Türk tasarımcıların exclusive koleksiyonlarıyla çağdaş sanata uygun kitap ve objelerin birleşiminden oluşan bir fikirle yolumuza devam ediyoruz.
Beraber çalışmanın avantajları neler?
Nazlı Soylu: Bizim gibi bir ikilide yaş ve vizyon problemi olmaması zaten bütün projelerin doğru şekilde ilerlemesi için her aşamada avantaj olarak karşımıza çıkıyor.
Dekorasyonun hayatınızdaki yeri?
Nazlı Soylu: Dekorasyon içimizdeki karakterin yaşadığımız ortam ile bütünleştirildiği bir alan. Bu yüzden özellikle ailemizin ve evimizin yaratıcı direktörü olarak annemin, çocukluğumdan itibaren bugüne kadar bize yaşattığı zevkli sofraların, muhteşem konseptli davetlerin en temel öğelerinden biri, dekorasyona olan doğaçlama kabiliyeti. Benim için dekorasyonun hayatımdaki yerini ‘annemin sihirli değnek sanatı’ olarak tanımlamak en doğrusu.
Dekorasyon tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Nazlı Soylu: Seçilen renkler ve zamanla biriktirilen objeler her günümüzü farklı yaşatan enerjilerle bizi besliyor. Evimizde ve mağazamızdaki her tasarım bize hissettirdiği duygulara göre seçiliyor. Genelleme yapmak bize pek uygun değil ama klasikliğin, yaşanmışlığın ve modernizmin birleşiminden oluşan ruha sahip bir tarz diyebiliriz.
mayis-2013-yasam-resim-6
Naz 19, dekorasyon ve life-style bir mağaza olduğu için çeşitli konseptleri bir arada sunuyor. Şık hediye kutusu, ipek çantalar ve kitaplar hayatı renklendiren ürünlerden olup Fransız goblen kumaştan tasarlanmış yazlık el çantası da favoriler arasında yer alıyor.

 

Devamı diğer sayfada


mayis-2013-yasam-resim-8LUXURIA
Zeynep Madra & Gönül Madra
Anne kız olarak, aranızdaki ilişkiyi en güzel nasıl ifade edersiniz?

Gönül Madra: Biz çok yakın bir anne-kız modeliyiz. Hayatımızda olan birçok zorluğu birlikte aştık. Zaman içinde yaşlar büyüyünce ilişkimiz çok yakın bir arkadaşlığa dönüştü. Burada en önemli nokta dürüstlük. İki insan her zaman aynı fikirde olmayabiliyor. O zaman iki farklı fikrin objektif bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Bunu yapabildiğimizi düşünüyorum.
Beraber çalışmaya nasıl karar verdiniz ve ne kadar zaman oldu?
Gönül Madra: Biz mağazamızı açtığımız 2007-2008 yıllarında birlikte çalıştık. Daha sonrasında ben başka firmalarda çalışmak istedim. Dream Design Factory, Akbank ve Garanti Ödeme Sistemleri’nde farklı pozisyonlarda yer aldım. Bu zaman sürecinde Luxuria’dan tamamen kopmadım tabii ki… Mağaza ve ürünlerimiz hakkında önemli konularda hep birlikte karar aldık. Yaklaşık iki ay önce ise mağazamızda 2007’den beri satışa sunduğumuz, dünyaca ünlü L’objet markasının Orta Doğu Avrupa, Afrika, Türkiye ve Yunanistan pazarlama ve satış müdürlüğünü yapıyorum. Bu sayede hem annemle çalışma, hem de başka kültürleri tanıma fırsatım oldu.
Beraber çalışmanın avantajları neler?
Gönül Madra: Aileyle, özellikle anne ile çalışmak bana göre zor bir şey. Çünkü iş hayatı farklı bir platform. İnsanlar işte ve özel hayatlarında farklı olabilir. Aileyle çalıştığınızda, özellikle annenizle, sizi çok iyi tanıdığı için farklı özellikleriniz ortaya çıkınca şaşırabiliyor, zaman zaman kabul etmeyebiliyor. İşte annekız ilişkisi değil, iş ilişkisi ön planda olmalı. Bizim annemle iş ilişkimiz, kurduğumuz arkadaşlık sayesinde zor olmuyor. Sorunlar çıkınca bunları konuşarak halledebiliyoruz. Farklı düşündüğümüz zaman, ortak noktada uzlaşabiliyoruz. Annem mağazayı açtığımız günden beri bana kızı gibi değil, ortağı gibi davrandı. Bence anahtar bu...
Dekorasyonun hayatınızdaki yeri?
Gönül Madra: Yaşadığımız evleri hep annem kendisi dekore etti. Tabii bunu yaparken en yakın arkadaşlarının Türkiye’deki en iyi iç mimarlar olması ona yardımcı oldu. Evimizde hep moda dergileri yerine ev ve life style dergileri oldu. Çok küçük yaşımdan beri ev ve ev ürünleri ile ilgili birçok fuara gidiyoruz. Aslında ikimiz de “Bugün nereyi dekore etsek?” diye gezinmiyoruz ama hep etrafımızda bu konuda ne yenilikler var, kendimize yeni ne katabiliriz diye düşünüyoruz. Alışveriş için kadın olarak bizim için tehlikeli olan dekorasyon mağazaları, kıyafet mağazaları değil…
Dekorasyon tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Gönül Madra: Annem için klasik diyebiliriz. Bugüne kadar oturduğumuz bütün evler klasikti ama rahat yaşam hep ön plandaydı. Yani bizim hiç misafir haricinde kapısı açılmayan bir salonumuz olmadı. Bejler, kahveler, antika gümüş ve kristaller, toprak altı parçalar hep annemin evlerinin bir parçası oldu ama bunlar hiç müzedeymişsiniz hissi yaratmadı. Annemin şu anda oturduğu ev bence onun masterpiece’i. Ben bir insanın yavaş yavaş kendi tarzını oluşturduğuna inanıyorum. Gördüğün, okuduğun, dinlediğin her yeni şey bu tarzı zaman içinde daha rafine hale getiriyor. Ben şu anda etrafımda gördüğüm tüm güzellikleri alıyorum ve kafamda bir yere oturtuyorum. Kendi evime bakınca, aynen annemin evindeki rahat yaşam kriterine uygun parçalar aldığımı fark ediyorum.
mayis-2013-yasam-resim-7
Luxuria, şıklıktan ödün vermeyen ürünleri aynı çatı altında toplayan bir mağaza. Siyah beyaz Limoges porselenden üretilmiş ve 24 ayar altın el boyaması detaylarla süslü üç boy L’objet kuğular sofraları renklendiriyor. En büyük boy dekoratif, orta boy sosluk, en ufak boy ise tuzluk biberlik olarak kullanılabiliyor.

Yapım: RANA KORGÜL • Fotoğraflar : KADİR AŞNAZ

EvBahçe Dergisi Mayıs 2013 Sayısı

 
İLHAM VEREN çalışma alanları... PDF Yazdır e-Posta
Yaşam

 nisan-2013-yasam-2-resim-0Çalışmak, üretmek, mutlu olmak... İşte tüm bunlar için gerekli tek şey ilham. Biz de ilham veren çalışma alanlarına sahip dört ismin kapısını çaldık. Bazılarını evde, bazılarını ofiste görüntüledik. Kendi zevk ve beğenilerine göre dekore ettikleri alanlarını bizimle paylaştılar.

Handan Öney duvara kendi özel koleksiyonu antika kalkanları asmış. Bazıları pirinç, bazıları hayvan derisi, bazıları ise altın kaplama. Aralarında 150-200 yıllık olanları da mevcut.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 


Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.