Kayıt Ol - Giriş Yap
Pazartesi, 30 Mart 2015
EvBahçe Bahçeler Ekoloji Küresel iklim değişikliği bir gerçek!
YARIŞMA
Küresel iklim değişikliği bir gerçek! PDF Yazdır e-Posta
Ekoloji
kuresel-iklim-degisikligiYerküre gittikçe ısınıyor. Dünyanın önde gelen bilim insanlarının büyük bir kısmı bu durumun atmosferi battaniye gibi örten sera gazlarının artışına bağlıyor. Peki bizler durumun yeterince farkında mıyız?

Bazı gazların sera gazları olarak adlandırılmasının nedeni bu gazların, seralardaki cam duvarlara benzeyen bir etkilerinin olması ve güneş ışınlarını hapsetmesi. Sera gazlarının artmasının nedeniyse esas olarak insan faaliyetleri, kömür, petrol ve gaz gibi fosil yakıtların kullanımı ve doğal yaşam alanlarının ve özellikle ormanların yok edilmesi. Avrupa Birliği ülkelerinde sera gazlarının yüzde 28’i enerji üretim sektörü, yüzde 21’i ulaşım ve yüzde 20’siyse endüstri kaynaklı. Diğer bir deyişle, Avrupa Birliği ölçüsünde sera gazlarının en büyük nedeni, giderek artan enerji ihtiyacı. Sonuç olarak insan kaynaklı bu küresel ısınma, örneğin sıcaklıkların mevsim normalleri üzerine çıkmasına, deniz seviyelerinin artmasına, buzulların erimesine, iklimsel ve çevresel değişikliklere yol açıyor. Bunun sonucunda bitki ve hayvan türlerinin ve aslında yeryüzündeki tüm yaşama ev sahipliği yapan yerkürenin ve doğal olarak milyarlarca insanın geleceği, büyük bir tehdit altında. Bunun farkında olan dünya ülkeleri araştırmalar üzerine araştırmalar yapıyor ve bu büyük sorunu çözmek için çalışıyorlar.

kuresel-iklim-degisikligi2BİZİ NELER BEKLİYOR?
Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen Hükümetler arası iklim Değişikliği Paneli’nde (IPCC) yer alan dünyanın önde gelen uzmanları, yakın gelecekte sera gazları salınımının miktarında azalmalar olmazsa, küresel ısınmanın 1.8 dereceyle, 6.4 derece arasında değişebileceğini belirtiyor. Elbette bu birden oluşacak bir durum değil, ancak önlem alınmazsa zaman içinde gerçekleşecek bir durum. Bunun sonucunda kutuplardaki buzlar eriyecek, deniz seviyelerinde yükselmeler olacak, bir yanda kuraklıklar artarken, bir yandan seller daha sık görülecek. Mevsimlerin bu şekilde uç değerde seyretmesinden dünyanın bazı bölgeleri diğerlerinden çok daha fazla etkilenecek. Su kaynakları ve tarım büyük ölçüde etkilenecek, bazı ülkelerde su ve yiyecek sıkıntısı baş gösterecek.

kuresel-iklim-degisikligi3İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ
2003 yılı yazında görülen Güney Avrupa’daki yaklaşık 70.000 ölüm vakasının sıcak hava dalgasıyla ilişkili olduğu düşünülüyor. Küresel ısınmanın, sıtma ve benzeri tropik hastalıkların dünyada yayılmasında etkili olacağı tahmin ediliyor. Uzun vadede iklim değişikliğinin bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit edeceği, su ve besin kaynaklarının azalması ve yer yer tükenmesiyle açlıkların, çatışmaların olacağı öngörülüyor. İklim değişikliği devletlerin güvenliğini tehdit ediyor. İklim değişikliği sadece insanları ve insan yaşamının devamını mümkün kılan küresel tarımı etkilemeyecek. Hayvan türleri de bundan etkilenecek. Kutup ayılarının üreme başarısı, dolayısıyla çoğalmaları Kuzey Kutbu buzullarının erimiye başlamasıyla düşmeye başladı. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, İzlanda, Norveç, Rusya Federasyonu ve İsveç tarafından 2004 yılında gerçekleştirilen Kuzey Kutbu İklim Etkisi Değerlendirmesi (ACIA) adlı çalışma, iklim değişikliğinin kutup bölgelerindeki hayvanlar ve hayvanların yaşam alanları üzerine olan etkisini inceleyerek, kutup ayılarının, deniz aslanlarının, göç eden kuşların, ren geyiklerinin daha şimdiden iklim değişikliğinden etkilendiklerini ve bunun bu türler ve yaşam alanları üzerinde dramatik etkileri olduğunu ortaya koydu. Başka bir canlı grubu olan kuşlarla ilgili araştırmalarsa iklim değişikliğinin Kuzey Kutbuna göç eden kuşların önemli yuvalama ve üreme alanlarının hızla yok olmasına neden olduğunu ortaya koydu. Dünya genelinde deniz seviyesindeki artış nedeniyle giderek kıyı alanlarında bulunan sulak alanların yok olacağı da yapılan bilimsel tahminler arasında yer alıyor. Aslında iklim değişikliğinin hayvanlara olan etkilerinden bu kısa yazı da yeterince bahsetmek mümkün değil. kuresel-iklim-degisikligi4Gerçek iklim değişikliği memelilerden, kuşlara, sürüngen ve çift yaşamlılardan böceklere ve balıklara kadar tüm canlı gruplarını olumsuz etkileyecek.

TÜRKİYE NASIL ETKİLENECEK?
Verdiğim örneklerden yola çıkarak Türkiye’nin iklim değişikliğinden etkilenmediğini düşünürseniz yanılırsınız. Tahminler, Türkiye’nin iklim değişikliğinden ciddi derecede etkilenecek ülkelerden olduğunu gösteriyor; üstelik çok değil elli yıl içinde! Bilim insanlarının Türkiye için beklentileri yazların gittikçe daha sıcak olacağı ve kuraklaşacağı, kışlarınsa yumuşayarak kuraklaşacağı, sıcak hava dalgaları nın etkili olacağı ve bunun sonucunda orman yangınlarının artacağı, tarımın ve tüm yaşamın olumsuz olarak etkileneceği yönünde. Sonuç olarak iklim değişikliği karşı karşıya kaldığımız en büyük tehlikelerden biri ve çözümü için herkese görev düşüyor. Bunun için ilk olarak yapmamız gereken, iklim değişikliği okur yazarı olmak için bu konuda birey olarak neler yapabileceğimizi araştırıp öğrenmek.


YAZI: DR. ÖZGÜN EMRE CAN ULUSLARARASI DOĞA KORUMA BİRLİĞİ GÜNEY ASYA AYI UZMAN GRUBU BAŞKANI
Devamı EvBahçe Dergisi Kasım 2010 Sayısında...
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.